V zimě čelíme obtížnějším povětrnostním podmínkám na silnici. Na zledovatělé nebo zasněžené vozovce se snižuje přilnavost kol k jejímu povrchu. Tehdy přijdou vhod sněhové řetězy. Jsou sněhové řetězy povinné? Jak nasadit sněhové řetězy? V tomto článku zodpovíme všechny vaše otázky.
Řetězy na kola jsou navrženy tak, aby usnadnily pohyb po silnici, zejména v zimním období. Přenášejí točivý moment na povrch vozovky a chrání nás před prokluzem, tj. před pohybem kol vozidla příčně ke směru jízdy. Významnou roli sehrávají také při brzdění na zasněžené silnici.
Nechte si přezout zimní pneumatiky v místním servisu Premio.
Sněhové řetězy nazývané jednoduše řetězy jsou obvykle ocelová síť. Nejčastěji jsou vyrobeny z manganové nebo titanové slitiny oceli. Díky tomu jsou řetězy odolnější. Jejich úkolem je zajistit větší bezpečnost při cestě do hor a všude tam, kde panují nepříznivé podmínky na silnici (zledovatělá vozovka, sníh).
Automobilové řetězy by měly být nasazeny v závislosti na systému pohonu vozidla:
Nezapomeňte, že sněhové řetězy se nikdy nenasazují jen na jednu pneumatiku. Pokud si nejste jisti, kam sněhové řetězy nasadit, podívejte se do příručky k vozidlu nebo se obraťte na výrobce.
Sněhové řetězy se vyplatí používat z mnoha důvodů:
Řetězy na pneumatiky by se měly používat vždy, když to podmínky na silnici vyžadují. Když je povrch zledovatělý a pokrytý sněhem, jsou vynikajícími pomocníky, ale co když je další etapa cesty sjízdnější, např. když začíná asfalt a není pokrytý ledem nebo sněhem? V takové situaci byste měli řetězy z auta vždy sundat a znovu je použít, až bude silnice opět zledovatělá nebo zasněžená.
Povinnosti nasadit sněhové řetězy na pneumatiky řeší platná vyhláška č. 294/2015 Sb., kterou se provádějí pravidla provozu na pozemních komunikacích. Konkrétně se pak jedná o dopravní značky C 5a a C 5b, které nařizují a ukončují povinnost užití sněhových řetězů.
Dopravní značka “Sněhové řetězy” 5 Ca představuje obrázek bílé pneumatiky v modře vymalovaném kruhu a “přikazuje řidiči motorového vozidla o třech a více kolech pokračovat v jízdě až po nasazení sněhových (protiskluzových) řetězů na nejméně dvě hnací kola. Dopravní značka “Sněhové řetězy - konec” 5 Cb představuje obrázek bílé pneumatiky přeškrtnuté červeným pruhem v modře vymalovaném kruhu a “ukončuje platnost příkazové značky „Sněhové řetězy“.”
Vždy je dobré mít ve voze sadu sněhových řetězů, abyste byli připraveni je v případě potřeby použít. Jaká je maximální rychlost jízdy se sněhovými řetězy na kolech? Doporučená maximální rychlost osobních automobilů s nasazenými řetězy je 30-50 km/h. Nezapomeňte vždy přizpůsobit rychlost jízdy stavu vozovky. Je lepší jet pomaleji a déle, ale s větší opatrností.
Existuje několik pravidel, díky nimž bude jízda se sněhovými řetězy na kolech bezpečnější a řetězy se nebudou tak rychle opotřebovávat Při jízdě se sněhovými řetězy je důležité mít na paměti nejdůležitější pravidla:
Je obtížné nasadit sněhové řetězy na kola? Může to být složité, zejména pokud jste to nikdy předtím nedělali. Vyzkoušet si nasadit sněhové řetězy je vhodné předtím, než se vydáte na dlouhou cestu, v klidu v teplé garáži.
Jak nasadit sněhové řetězy na kola? Kde začít?
Představují řetězy na pneumatiky významné výdaje? Kolik stojí nejoblíbenější sněhové řetězy? Nejlevnější sada, tedy dva řetězy, může stát 600 – 1200 Kč. V praxi se však vyplatí zvolit dražší sněhové řetězy známých značek. Ceny výrobků renomovaných výrobců mohou začínat na 3500 Kč a více za sadu (pro jednu nápravu) Ty jsou však často vyrobeny z kvalitnějších a odolnějších materiálů. To znamená delší životnost, což je třeba mít na paměti. Zimní řetězy by měly být investicí na mnoho let.
Pokud si nejste jisti, jaké řetězy na kola zvolit, vždy je dobré se podívat do návodu k obsluze vašeho vozidla. Ne každý ví, že některé automobily nelze vybavit sněhovými řetězy. Stává se to zřídka, ale před nákupem je lepší zkontrolovat kompatibilitu vašeho vozu s takovým příslušenstvím.
Dopravní předpisy mnoha zemí stanoví pravidla pro instalaci sněhových řetězů. V mnoha případech jsou předpisy podobné, takže povinnost používat sněhové řetězy vzniká na silnicích, kde o tom informují příslušné značky. Maximální rychlost jízdy se sněhovými řetězy je obvykle 50 km/h.
Podle německého zákona o silničním provozu musí být vozidlo vhodně připraveno na povětrnostní podmínky na silnici. Dopravní značky upozorňují na nutnost nasazení sněhových řetězů na zledovatělé nebo zasněžené silnici. Ani zde nesmí být překročena maximální rychlost 50 km/h pro vozidla s nasazenými sněhovými řetězy.
V Rakousku je pro řidiče osobních vozidel povinné používat sněhové řetězy (nejméně dva na nápravu). To platí od 15. listopadu do 15. dubna. Na mnoha silnicích jsou často umístěny značky informující o povinnosti používat sněhové řetězy. Zákon definuje dvě normy pro sněhové řetězy na vozidla. O-Norm 5117 se vztahuje na osobní automobily a O-Norm 5119 na těžká nákladní vozidla.
Stejně jako v Česku jsou i v naší sousední zemi na zasněžených silnicích povinné sněhové řetězy. Ty jsou většinou dodatečně označeny, aby návštěvníci věděli, že musí mít nasazené sněhové řetězy. Rychlost v těchto místech nesmí překročit 50 km/h.
Sněhové řetězy by měly patřit k základní výbavě každého vozu. Zejména pokud se rozhodneme cestovat do hor nebo do míst, kde můžeme očekávat zledovatělé nebo zasněžené silnice. Nezapomeňte, že prioritou je vaše bezpečnost a bezpečnost ostatních účastníků silničního provozu.