Potřebujete poradit? Zavolejte na číslo 800 505 090

Huštění kol dusíkem: výhody a nevýhody 

Každý řidič by se měl ujistit, že jsou pneumatiky jeho vozu nahuštěny na správný tlak. Alternativou ke standardnímu huštění pneumatik vzduchem je jejich huštění dusíkem. Proč si někteří řidiči myslí, že huštění kol dusíkem je velmi dobré řešení?

 

Kde se vzal nápad hustit kola dusíkem? Z motoristického sportu. Huštění dusíkem se používá u sportovních vozů, které jezdí na závodních tratích. Huštění dusíkem se používá v těch nejextrémnějších závodech, jako je Formule 1. Všude tam, kde potřebujete ze svého vozu dostat maximum, je huštění kol dusíkem ideální. Je však třeba si uvědomit, že to, co funguje na závodních tratích, nemusí vždy fungovat v běžném každodenním provozu automobilu.

 

Standardní metodou huštění pneumatik je použití vzduchu, čili směsi plynů, kterou dýcháme. Vzduch tvoří 78,084% dusíku, kyslík 20,946 % a zbytek ostatní plyny jako argon, oxid uhličitý, neon, helium, metan, krypton, vodík a xenon.

 

Jaké vlastnosti má dusík, který je součástí vzduchu? Je to bezbarvý plyn bez zápachu. Jeho velkou výhodou je chemická inertnost. Dusík je pod tlakem stabilnější než vzduch (který je směsí dusíku a jiných plynů). K huštění kol se používá stlačený čistý dusík, který byl zbaven vlhkosti a dalších nečistot. Dusík může zajistit až třikrát vyšší tlak v pneumatikách než vzduch. Nafukování kol dusíkem je služba, která je dostupná ve vybraných pneuservisech. 

 

Zkontrolujte tlak v pneumatikách a stav snímačů TPMS ve vašem vozidle.

Huštění kol dusíkem – výhody a nevýhody

 

Vzhledem k tomu, že huštění kol dusíkem se používá v motoristickém sportu, nemělo by mít žádné nevýhody, pouze výhody. Jediným problémem může být fakt, že tato služba není dostupná všude, tak jako huštění kol běžným vzduchem. Kola samozřejmě nemůžete dusíkem nafouknout sami. Proč? Kde ho sehnat? Potřebujete čistý a stlačený dusík. Ten lze skladovat pouze ve speciálních tlakových lahvích.

 

Kola plněná dusíkem by proto měla být doménou skutečných sportovních vozů (čistokrevných sportovních vozů) a luxusních limuzín. Je tomu skutečně tak? Ne vždy. Protože i majitelé luxusních vozů mohou považovat huštění kol za dusíkem za příliš problémové. A příliš drahé.

Jaké jsou výhody a nevýhody nafukování kol dusíkem?

 

Začněme nevýhodami:

 

  • Možnost nahuštění kol dusíkem. Takový dusík lze získat pouze ve specializovaném chemickém závodě. Poté se vyčištěný a stlačený dusík musí umístit do tlakových lahví a tyto lahve rozvézt do autoservisů. Lahve se stlačeným plynem musí být skladovány správným a bezpečným způsobem.
  • Kolo nafouknuté dusíkem lze nafouknout pouze ze speciální lahve. Hladinu dusíku nelze doplnit pomocí hustilky kol, která je k dispozici ve vozidle ani pomocí kompresoru na čerpací stanici.
  • Správnou úroveň tlaku v pneumatikách není možné kontrolovat pomocí jednoduchého ani elektronického tlakoměru. Tlakoměr na kompresoru nebo nožní pumpě nelze použít.
  • Pneumatiky nahuštěné dusíkem nelze doplňovat vzduchem. Lze použít pouze dusík.

 

A jaké jsou výhody použití dusíku k huštění kol?

 

  • Kolo nafouknuté dusíkem si udrží správný tlak mnohem déle. Je to proto, že čistý stlačený dusík při změně vnější teploty nemění svůj objem. To umožňuje udržet tlak mnohem déle, zejména při velkých teplotních výkyvech. Například v zimě nebo v horkém létě.
  • Pneumatika nahuštěná dusíkem si zachovává konstantní tuhost. Bez ohledu na to, zda se řidič vydává na dlouhou cestu v zimě nebo v horkém létě. Stálá tuhost pomáhá chránit pneumatiky před propíchnutím a rychlejším opotřebením. Pneumatiky nepodléhají zbytečné deformaci, která má rovněž negativní vliv na jejich životnost.
  • Kolo nafouknuté dusíkem je méně náchylné k opotřebení. Přesněji řečeno – pneumatika. To vše díky tomu, že se k nahuštění pneumatiky používá čistý dusík. Zbavený vlhkosti a nečistot. Standardní způsob huštění pneumatik je jejich nafouknutí stlačeným neočištěným vzduchem. Ten může především obsahovat vlhkost. A také nečistoty, např. olej. Olej, vlhkost i nečistoty negativně ovlivňují životnost pryže. Jinými slovy způsobují rychlejší opotřebení pneumatik (stárnutí pryžového materiálu použitého při výrobě pneumatiky).
  • Dusík s kovem chemicky nereaguje. Díky tomu nehrozí, že by ráfky na patce a na vnitřní straně ráfku zrezivěly. Standardní vzduch reaguje s kovem. To způsobuje rezavění ocelového kola. Pokud se na patce objeví rez – pneumatika ztrácí svou těsnost.
  • Pneumatiky nahuštěné dusíkem zlepšují ovladatelnost vozu. Můžete se spolehnout na lepší trakci v zatáčkách, kratší brzdnou dráhu a lepší přenos točivého momentu na kola. 

Huštění dusíkem – vyplatí se?

 

Huštění dusíkem je velmi zajímavou alternativou k použití standardního vzduchu. Důležité je, že dusík šetří pneumatiky. Díky tomu je nahuštění kol dusíkem velmi dobrým řešením pro společnosti s vozovým parkem. Dusík lze použít k nafukování kol nákladních automobilů, dodávek a těžkých a intenzivně využívaných nákladních vozidel.

 

Dusík je ideálním řešením pro huštění pneumatik RunOnFlat. V případě defektu nebo ztráty tlaku umožňuje tento typ pneumatiky bezpečnou jízdu (až několik desítek kilometrů omezenou rychlostí, obvykle do 80 km/h, do servisu. Pokud vás palubní systém TPMS upozorní, že tlak v některém z kol je příliš nízký, budete mít vždy možnost dojet do pneuservisu, který používá k plnění pneumatik dusík. Je také dobré mít s sebou rezervní nebo dojezdové kolo, abyste v případě ztráty tlaku v jednom kole mohli nasadit náhradní kolo a dostat se do servisu.